İzci Türeleri

İ Z C İ  T Ü R E L E R İ
İzci, sözünün eridir. Şeref ve haysiyetini her şeyin üzerinde tutar.
İzci, yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır.
İzci, başkalarına her zaman yardımcı ve yararlı olur.
İzci, herkesin arkadaşı ve izcilerin kardeşidir.
İzci, herkese karşı naziktir.
İzci, bitki ve hayvanları sever ve korur.
İzci, büyüklerini sayar ve sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur.
İzci, cesurdur, neşeli ve güler yüzlüdür.
İzci, tutumludur.
İzci, fikir, söz ve hareketlerinde açık ve dürüsttür.

İZCİ TÜRESİNİN MADDELERİNİN ANLAMLARI

İzci türesinin her maddesinin anlamı çok derindir. Bu maddeleri çok iyi öğrenmeli ve kendi sözcüklerinle açıklayabilmelisin. Aşağıdaki açıklamalar bu konuda sana yardımcı olacaktır.

İzci sözünün eridir-Şeref ve haysiyetini her şeyin üstünde tutar;

Ailen,  öğretmenlerin ve arkadaşların senin bir izci olarak her zaman doğruyu söylediğini ve sözünü tutacağını bilirler. Bundan dolayı sana güvenirler. Anne ve baban senden bir iş istediklerinde,  artık o işin mutlaka yapılacağından,  oymakbaşın oymak toplantılarına mutlaka katılacağından emindir.  Arkadaşlarına bir oba gezisi ya da kampa katılacağını söyledi isen,  onlar senin istenen zamanda istenen yerde hazır olacağını bilirler. Bazı eksiklikler zaman zaman seninde başına gelebilir.  Top oynarken cam kırılabilir, dirseğin takıldığında bir vazo yere düşüp parçalanabilir,  dökülen bir şişe mürekkeple evde bir sürü şey berbat olabilir.  Yaptığını hemen itiraf etmekle ve zararı karşılamakla her şey unutulur.

Başkalarının sana güvenmesi çok önemli bir şeydir.  Güvenilir bir insan olarak tanınmak gelecekteki yaşamın için de önemlidir.  Bu durum ilerde iyi bir iş bulmana,  alışverişlerinde kredinin artmasına,  hepsinden önemlisi daima aranan “En iyi arkadaş” olmana yardımcı olur.

İzci yurduna, milletine, ailesine ve izci liderlerine sadıktır;

Sadakat ailende başlar. Sen bunu davranışlarınla gösterir, ancak bu şekilde ailenin senin için yaptıklarına teşekkür edebilirsin. Bir zincir en zayıf halkası kadar sağlamdır.  Bir oba veya oymağın başarısı üyelerinin sadakati üzerine kurulur. Liderlerine bağlı ve ünitendekilerle iyi ilişkiler kur, unutma her zaman bir izci gibi davranmalısın.

Şimdiye kadar yüz binlerce Türk,  vatanımıza sadakatlerini,  onun için gazi ya da şehit olarak ispat etmişlerdir.  Gerekirse biz de vatan için canımızı verebiliriz.  Ancak can vermeden de ne kadar sadık bir vatandaş olduğumuzu ispat etmenin pek çok yolu vardır.  Toplumsal projelere yardım et,  bayrağımıza, devlet düzenimize, kanunlarımıza sahip çık ve saygı göster.

İzci başkalarına yardımcı ve yararlı olur;

Bir izci olarak başkalarını düşünür. İzci Andında “başkalarına her zaman yardımda bulunacağım” sözünü verirsin,  İzci Parolası  “daima hazır”dır.  İzci sloganı  “her gün bir iyilik yap”mayı hatırlatır. Bunların üçü birlikte ele alındığında senin başkalarına yardım için verdiğin sözü oluşturur.  Yardım edebilmek için nasıl yardım edebileceğini bilmen gerekir.  Örneğin,  ancak ilk yardımı bilen biri kazaya uğramış birine yardım edebilir. Bulunduğu yeri iyi tanıyan bir izci bir yabancının yolunu bulmasına yardımcı olabilir. Bir izci olarak kendini yardımcı olmaya hazırlamalı ve yardım etme yolları aramalısın.  İzciler de para için çalışabilirler ama yardımcı olmaktan dolayı asla para kabul etmezler. Bahşiş ümidi ile bir iyilik yaparsan o iyilik olmaz.

İzci herkesin arkadaşı ve bütün izcilerin kardeşidir;

Arkadaşlık bir aynaya benzer. Bir kimseyi gülümseyen bir yüz ile selamlar ve ona yardım elini uzatırsan,   gülümseyen bir cevap ve ihtiyacın olan yardımı alabilirsin.  Bir arkadaş sahibi olmak önce arkadaş olmakla mümkündür.

Bir oba ve oymağa katıldığın anda dünyayı saran bir kardeşlik örgütü içine girersin. Buradaki çocuk ve gençler renkleri, inançları farklıdır.  Ama hepsi izci kardeşlerindir.  Onlar da senin uyduğun söz ve türeye uyarak yaşamaktadır.

İzci, herkese karşı naziktir.

Bu,  izci kibardır demenin başka yoludur.  Her gün nazik olup olmadığını gösterebileceğin pek çok fırsat bulabilirsin. Her şeyden önce evinde nazik Kibarlığıyla tanınan bazı insanlar nedense evlerinde bunu unutmuş görünür.  Sen onlardan olma.  “Lütfen”  ve  “teşekkür ederim”  cümleleri kolayca söylenebilir,  basit yardımlar kolaylıkla yapılabilir.  Gerek anne ve babanın gerekse ailenin diğer üyelerinin senin için yaptıklarını ne kadar takdir ettiğini, onlara böyle davranışlarla hissettirebilirsin.

Görgü kurallarına dikkat edilmesi kişileri daima mutlu eder.  Bir bayana kapı açmak, otobüse binerken yer vermek,  odaya bir misafir girdiğinde ayağa kalkmak,  bayanlara masaya otururken sandalyesini çekerek yardım etmek, izci liderlerini selamlamak,  asansörde rastladığın bir komşuna  “iyi günler” demek senin nazik bir insan olduğunu gösterir. Gençken nazik olmaya çalışmak, seni ilerde mükemmel bir insan yapacaktır.

İzci bitki ve hayvanları sever ve korur;

Bir köpeğin varsa ya da başka bir evcil hayvana sahipsen,  ona karşı müşfik olmalısın.  Onu çok sever ve korursan her zaman senin yanında olur.  Hayvanın,  yemeğe,  suya,  dışkılamaya ne zaman ihtiyaç duyacağını önceden anlamalısın. Bu ona göstereceğin özel dikkatle olur.

Bir izci olarak yaşamında pek çok vahşi hayvanı tanıyacaksın.  Bir akşamüstü dolaşırken bir geyiğe rastlayabilirsin.  Kamptayken,  bir sabah çadırlarınızın yakınında bir sincap görebilir ya da başını çadırın kapısından çıkardığında kuşların cıvıltısını duyar, onların dallar arasında uçuşunu seyredebilirsin. Açık havaya ne kadar çok çıkarsan o kadar çok birbirinden değişik hayvanın etrafta yaşadığını fark edersin. Böylece vahşi yaşamı daha iyi tanır, onları korumak için daha fazla istek duyarsın.

 

İzci büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur;

Seni büyüten, seni şefkatle seven, seni olumsuzluklardan koruyan anneni, babanı ve aile büyüklerini seviyorsun. Yalnız ailedeki büyükleri değil. Senden yaşça ve deneyimce daha ilerde olan diğer insanları da aynı şekilde saymalı ve bu saygını davranışlarınla göstermelisin. Büyüklerinin sana gösterdiği sevgiyi iyi bir insan, iyi bir izci olarak sen de küçüklerine göstermeli, onları sevmeli ve korumalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.